Čas odločitve: spremembe bomo ustvarili sami

13. oktober 2021

V zadnjih letih okolje vse intenzivneje kliče po spremembah. Številke, ki jih prinašajo raziskave na področju podnebnih sprememb niso vzpodbudne. Eden izmed najbolj alarmantnih podatkov je, da je bila leta 2019 Zemlja za približno 1,5 °C toplejša kot v poznem 19. stoletju. (vir) Ste vedeli, da je bilo v 21. stoletju (do 2017) izmerjenih kar 17 od osemnajstih najtoplejših let v zgodovini instrumentalnih meritev? (vir)

Še en skrb vzbujajoč podatek: Združeni narodi so na podlagi dolgoletnih raziskav, v svojem poročilu v lanskem letu zapisali, da so podnebne spremembe glavni krivec za skorajšnjo podvojitev števila naravnih nesreč od leta 2000.

Posledice podnebnih sprememb čutimo vsi.

Posledice podnebnih sprememb lahko opazimo v vsakodnevnem življenju. Temperature naraščajo, vzorci padavin se spreminjajo, talijo se ledeniki in sneg, dviguje se gladina morja. Ker je globalno segrevanje, ki smo mu priča, pretežno posledica povečane vsebnosti ogljikovega dioksida (CO2) in drugih toplogrednih plinov, ki se v ozračje sproščajo pri človekovih dejavnosti, lahko tudi spremembe torej ustvari človek. Predvsem pa lahko posledice podnebnih sprememb omilimo.

“Eden izmed najbolj alarmantnih podatkov je, da je bila leta 2019 Zemlja za približno 1,5 °C toplejša kot v poznem 19. stoletju.”

Spremembe lahko ustvarjamo sami.

Nekaj bo storila politika. Nacionalna, mednarodna. Ena izmed močnejših zavez v Evropi je t.i. Evropski zeleni dogovor. Gre za dogovor, po katerem bi Evropa do leta 2050 postala prva podnebno nevtralna celina. V dogovoru je zastavljena nova, trajnostna in bolj vključujoča strategija za rast, s katero bi spodbudili gospodarstvo, izboljšali zdravje in kakovost življenja ljudi ter poskrbeli za ohranitev našega življenjskega okolja. A ključno je, da spremembe, vsaj tiste, ki jih lahko, ustvarjamo sami. Z znižanjem lastnega ogljičnega odtisa. 

Ogljični odtis – gre za količine emisij toplogrednih plinov, za katere so odgovorni posameznik ali pa podjetje oziroma organizacija.

Zakaj bi se podjetje odločilo za izračune in nižanje ogljičnega odtisa?

Z nižanjem ogljičnega odtisa se lahko podjetje primerja z drugimi organizacijami, zniža tveganje zaradi cen fosilnih goriv, predvsem pa upošteva spremembe vedenja svojih zaposlenih in ustvarja komunikacijsko sredstvo na trgu. Enostavno, z znižanjem ogljičnega odtisa prispevate k nižjim izpustom toplogrednih plinov, ki povzročajo podnebne spremembe. 

Področij, kjer lahko človek stori korak naprej je več, od zmanjšanja količin odpadne hrane, do navad, ki vzpodbujajo nizkoogljično družbo. Dve izraziti področji sta tudi povečanje energetske učinkovitosti in okolju bolj prijazna mobilnost.

“Veseli smo, da varovanju okolja sledi politika in širša družbena struktura, a spremembe v praksi ustvarjamo ljudje sami. Ker se pravi premik vedno zgodi od spodaj navzgor, smo prepričani, da bomo vodje tisti, ki bomo znali ustvariti boljše, okolju prijazne navade. Prihodnost so vozila z nizkim ogljičnim izpustom in okolju prijazne uporabe vozil, med drugim njihova souporaba. Mobilnost jutrišnjega dne je od tega odvisna. Inovacije, digitalizacija in praktičnost so glavni stebri delovanja ABmobil in tudi v prihodnje se bomo trudili, da skrbi naših strank rešujemo na okolju prijazen način.”

Tomaž Lozar, direktor ABmobil

V ABmobilu skrb za okolje uvrščamo visoko na prioritetni lestvici. Celovito rešitev za energetsko učinkovitost in neodvisnost ter skrb za okolje ponujamo v storitvah eMobilnost in EasyRent.

Pri storitvi eMobilnost lahko namreč najamete električno vozilo, si zagotovite lastno sončno elektrarno in prejmete polnilno postajo, pri storitvi EasyRent pa službena vozila uporabljate res takrat, ko jih potrebujete in s tem optimizirate tako porabo, kot stroške.

ABmobil

ABmobil smo mlado podjetje z izkušeno ekipo, ki ustvarja globalne trende učinkovite in okolju prijazne mobilnosti. Z več kot 25 leti izkušenj v avtomobilskem poslu najbolje omogočamo mobilnost uporabnikov, ki ne želijo biti le kupci vozila.