Kako deluje Google Maps?
26. avgust 2024
Prometni zamaški in gneča na cestah. Minute, včasih tudi ure, ki jih vozniki porabimo na račun pogostih ustavljanj in obremenjenosti na naših cestah. Nočna mora, ki zahteva veliko potrpljenja, a za varnost vseh udeležencev v prometu. A velikokrat se lahko nevšečnostim izognemo, zahvaljujoč razvoju tehnologije.
Danes v blogu pišemo o dveh Googlovih programih, ki naslavljata ravno to problematiko. Prvi (Google Maps) deluje že nekaj let, drugi (Green Light) pa v svoji pilotni izvedbi kaže obetavne rezultate.
Kako Google Maps predvideva promet?
Veliko voznikov, če ne večina, se med svojo vožnjo zanaša na Google Maps. Ta aplikacija omogoča predvsem predvidevanje in načrtovajne. Google ima v svoji aplikaciji Maps sistem vgrajeno posebno funkcijo, t.i. Google Traffic. Namen te funkcije je, da prikazuje prometne razmere v realnem času na glavnih cestah na določenih geografskih lokacijah. In to je osnova, ki Googlu daje ogromno podatkov.
GPS sledenje prometa v realnem času.
Kako Google maps zbira podatke iz prometa?
Gre pravzaprav za množično sodelovanje z vsemi nami. Preko svoje aplikacije namreč Google pridobiva različne podatke vseh nas, vključno s številom aktivnih uporabnikov na določenem geografskem območju, pa hitrostjo različnih vozil preko GPS satelitov in gostoto avtomobilov.
In točno te podatke Google nato analizira in jih uporabnikom pošilja nazaj, seveda na način, ki optimizira vožnjo in njeno načrtovanje. Ko je v Google Maps omogočena funkcija “Moja lokacija“, bodo vaši podatki o lokaciji samodejno poslani na Googlove strežnike.
To v praksi pomeni, da, ko se vozimo po prometni cesti in smo blizu drugih potnikov, ki imajo prav tako vklopljeno svojo lokacijo v aplikaciji, oboji samodejno delimo prometne informacije z Googlom. Ko pa aplikacija zazna, da je na določenem območju nekaj počasi premikajočih se vozil, to označi z rumeno črto na zemljevidu. Če pa recimo na cesti pride do ovire, preusmeritve ali pa recimo zastoja, to oviro označijo z rdečo črto na zemljevidu.
Nezanemarljivo in mnogim uporabnikom ključno je dejstvo, da Google zagotavlja anonimnost pri pridobivanju podatku, a kljub temu, se še vedno lahko odločite, da se izključite iz sistema in ne delite svoje lokacije z Googlom.
Green Light za večjo pretočnost cest
V letu 2023 pa je Google zagnal tudi svoj pilotni program Green Light, katerega namen je izboljšati pretočnost cest v mestih. Poteka v 13 mestih na štirih celinah. Fokus preizkusa so predvsem križišča v teh mestih, med drugim program teče v mestu Bangalore v Indiji, pa v nemškem Hambrugu, v ZDA pa recimo v Seattlu in Bostonu.
Poleg večje pretočnosti cest si pri Googlu želijo tudi, da bi s programom lahko oklestili čas, ki ga vozniki porabijo v zastojih, obenem pa še zmanjšali porabo goriva. In s projektom Green Light so se osredinili na optimizacijo semaforjev.
Poznamo 3 vrste semaforjev. Tiste s fiksnimi intervali (“neumne”), pa tiste z indukcijsko zanko, ki vozila zaznajo, ko se ti pojavijo pred semaforji, in pametne – ti pa so najbolj napredni in za svoje delovanje upoštevajo več informacij, ki jih prejmejo iz bolj oddaljenih kamer in senzorjev. In rešitev, ki jo inovira Google cilja na to, da bi se tudi prvi, torej “neumni” semaforji vedli bolj pametno, saj bi prejemali več informacij (seveda s strani Googla).
Kako torej deluje Green Light?
Google je v tehnologijo vključil umetno inteligenco, ki s svojimi orodji prepozna semaforje iz vzorcev vožnje udeležencev in izračuna kako in kdaj bi bilo možno intervale neumnih semaforjev spremeniti tako, da bi bila pretočnost cest večja.
Tudi ta pilotni program je torej nastal na osnovi podatkov o prometu, ki jih Google prejme od voznikov. Vseh tistih, ki uporabljajo njegove telefone, pa tudi tistih, ki uporabljajo samo njihovo aplikacijo Google Maps. Kot navajajo pri tehnološkem velikanu, bi ta sistem lahko za tretjino zmanjšal število ustavljanj pred semaforji, za 10 odstotkov pa tudi znižal emisije.
Tehnologija omogoča napredek in na področju mobilnosti je očitno, da je prostora za napredek še veliko. V ABmobilu bomo še naprej sledili inovacijam in tehnološkim napredkom in vas o njih ažurno obveščali.